Relacja ze szkoleń dla nauczycieli i logopedów w Poznaniu – 8.04.2017
8 kwietnia 2017 r. odbyła się druga edycja „Spotkań z Edukacją w Poznaniu”, w ramach której zorganizowaliśmy 12 szkoleń dla ponad 200 nauczycieli i logopedów. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.
W sobotni poranek, już od godziny ósmej bramy Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkół nr 9 w Poznaniu były otwarte. Gospodarze „II Spotkań z Edukacją w Poznaniu” wraz z lektorami z niecierpliwością oczekiwali pierwszych uczestników szkoleń.
Imprezę uroczyście otworzyła v-ce dyrektor szkoły Pani mgr Aneta Jagielska, która ciepło przywitała licznie zebranych słuchaczy.
Wraz z wybiciem godziny dziewiątej, szkolenia ruszyły pełną parą.
Faworytem uczestników okazało się szkolenie „Moje sylabki”, podczas którego uczestnicy zapoznali się z teoretycznymi założeniami oraz praktycznym warsztatem wdrażania Symultaniczno–Sekwencyjnej nauki czytania. Zajęcia poprowadziła dr Justyna Leszka.
W salach obok trwały inne szkolenia. Uczestnicy wysłuchali praktycznych wskazówek, w jaki sposób zaplanować pierwsze kroki w terapii dziecka z autyzmem od prowadzącej zajęcia – mgr Marceliny Żółtowskiej.
O strategiach działania dorosłych w sytuacjach wybuchu agresji impulsywnej u dziecka mówiła dr Wanda Baranowska.
Współautorka serii „Moje sylabki”, dr Elżbieta Ławczys, wyjaśniała jak pracować z dzieckiem dwujęzycznym w domu i szkole.
Skupienie malowało się na twarzach uczestniczek zajęć.
Przerwy stały się okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń między uczestnikami oraz konsultacji z prowadzącymi, a także szansą zapoznania się z aktualną ofertą Wydawnictwa WiR.
Kolejne sesje szkoleniowe przyniosły nowe, ważne tematy:
„Zaburzenia rozwoju językowego i społecznego dzieci” oraz „Diagnoza różnicowa zaburzeń rozwoju językowego dziecka”, które poprowadziła dr Justyna Leszka.
„Komunikacja z dzieckiem z zespołem Aspergera” i „Komunikacja z rodzicami w sytuacji sporu i konfliktu”, z pasją poprowadziła dr Wanda Baranowska.
„Ćwiczenia przygotowujące do nauki czytania i pisania dla dzieci w wieku przedszkolnym”, podczas których mgr Marcelina Żółtowska pokazała, jak wykorzystać przedmioty codziennego użytku i przekształcić je w cenne pomoce dydaktyczne.
Dużym zainteresowaniem cieszyło również się szkolenie prowadzone przez mgr Bognę Mikołajczak „Usprawnianie motoryki małej z wykorzystaniem elementów terapii ręki”.
Na koniec rozbrzmiała muzyka! Rozpoczęły się muzyczno-taneczne zajęcia dotyczące wspomagania rozwoju ruchowego dziecka poprzez zabawę.
Wszystkim Uczestnikom i Prowadzącym dziękujemy za obecność i aktywny udział w zajęciach! 🙂
Foto: Bartłomiej Lange