Aktualności

„Blanka na bezludnej wyspie”. 11-letnia Justynka ze zdiagnozowanym autyzmem atypowym napisała książeczkę terapeutyczną

Justynka jest 11-letnią dziewczynką ze zdiagnozowanym autyzmem atypowym, uczennicą piątej klasy szkoły podstawowej. Od kilku lat znajduje się pod opieką terapeutyczną, w tym neurologopedyczną w Poradni Logopedycznej Fundacji JIM w Łodzi. Justynka jest bardzo ciekawą świata dziewczynką, mimo swoich trudności próbującą zdobywać jak najwięcej informacji o interesujących ją rzeczach. Podejmuje proponowane wyzwania, zachęcana i wspierana w działaniach coraz lepiej funkcjonuje i zdobywa nowe umiejętności.

Początki naszej współpracy nie były łatwe. Justynka szybko się dekoncentrowała, zniechęcała. Łatwo traciła wiarę we własne możliwości. Dlatego chcąc wprowadzić Justynkę w świat, który był dla niej inny, zbyt odległy, niezrozumiały, zaczęłyśmy wspólnie wymyślać zadania, które mogłyby ją zainteresować, pozwolić jej na poznanie własnych możliwości i rozwinąć skrzydła. Tym sposobem zaczęłyśmy tworzyć proste komiksy, opowiadania, historyjki, które pozwalały na rozwijanie umiejętności tworzenia wypowiedzi, jak również niwelowanie trudności, z którymi borykała się i do dnia dzisiejszego mierzy się Justynka.

Jednym z tematów była wyprawa na bezludną wyspę. Gdy Justynka wymyśli historyjkę, zawsze robimy zadania doskonalące czytanie ze zrozumieniem, wymyślamy pytania, zagadki czy tworzymy gry planszowe. Tak było i tym razem. Z tą różnicą, że na pomysł wykorzystania tych elementów w książeczce wpadła Justynka. W pracy nad historyjką pojawiło się wiele elementów: począwszy od rzeczy, które powinniśmy zabrać w taką podróż, poprzez sposoby radzenia sobie w trudnych, nieprzewidywalnych sytuacjach, sposoby proszenia o pomoc, kontakty i środki alarmowe. Aż do stworzenia opowieści o Blance – małej dziewczynce, która dziwnym trafem znajduje się na bezludnej wyspie. I tak krok po kroku Justynka sama stworzyła książeczkę terapeutyczną, z której korzystają już inni moi mali pacjenci. Zobacz książeczkę Justyny pt. Blanka na bezludnej wyspie.

(Kliknij w okładkę i zobacz książeczkę Justyny)

Obecnie Justynka chętnie podejmuje zadania w oparciu o obrazki, historyjki obrazkowe. Tworzy własne proste opowiadania, komiksy, układa dialogi między postaciami. Wymyśla ciekawe historie, nierzadko przewyższając ich poziomem swoich rówieśników. Chętnie podejmuje zabawy sytuacyjne, dopowiada i opowiada historyjki, podejmuje proste dialogi w sytuacjach zabawowych i zadaniowych. W dalszym ciągu dziewczynka ma trudności z zapisywaniem tworzonych wypowiedzi, ze stosowaniem interpunkcji, tworzeniem opisów wielozdaniowych na podany temat i rozwijaniem wypowiedzi. To są elementy nad którymi w dalszym ciągu pracujemy. I nie poddajemy się, bo praca przynosi efekty.

Anna Franczyk, terapeuta

__

Historia, którą podzieliła się z nami pani Anna, pokazuje, jak efektywna może być praca terapeuty z dzieckiem z autyzmem, ile można osiągnąć, jak wiele radości daje twórczość młodej podopiecznej.

Do efektywnej pracy z dziećmi z autyzmem polecamy nasze pomoce, m.in.: bloki terapeutyczne, ćwiczenia do komunikacji językowej, ćwiczenia logicznego myślenia i in., które znajdziesz na wir-sklep.pl. Zobacz!