AktualnościNowości

„English Dyslexia” – skuteczna pomoc w nauce języka angielskiego dla dzieci dyslektycznych

Anna Kowalska, nauczycielka edukacji przedszkolnej, terapeutka, certyfikowany trener Terapii Ręki i Logorytmiki i właścicielka Gabinetu Terapii Pedagogicznej ,,Dobry Start”  miała okazję popracować ze swoimi podopiecznymi z wykorzystaniem jednej z naszym nowości „English – Dyslexia. Zestaw ćwiczeń dla dzieci dyslektycznych”. Zobaczcie, co o niej myśli i czy ćwiczenia okazały się skuteczne.

,,English – Dyslexia” to nowa pozycja ćwiczeniowa od wydawnictwa WiR, wspomagająca naukę języka angielskiego u dzieci dyslektycznych. Książka zawiera zadania z obszaru gramatyki języka angielskiego, czytania ze zrozumieniem tekstów, wyszukiwania i selekcjonowania najważniejszych informacji z tekstu, a także ćwiczenia pamięciowe oraz takie, które angażują uwagę, koncentrację, myślenie obrazowe i abstrakcyjne.

Książka została metodycznie pomyślana tak, aby stymulować rozwój poznawczy dziecka obejmujący wszystkie płaszczyzny języka mówionego i pisanego według zasady stopniowania trudności: od rzeczy łatwiejszych, bliższych dziecku po nieco trudniejsze i wymagających bardziej skomplikowanych operacji myślowych. Dlatego też umiejętność analitycznego czytania ze zrozumieniem poprzedza rozwój umiejętności redakcyjnych. Polecenia do zadań są krótkie, zwięzłe i zrozumiałe dla ucznia. Zgodnie z zasadą pracy z dziećmi dyslektycznymi polecenia powinny zawierać maksimum treści przy minimalnej ilości znaków. Polecenia do ćwiczeń w ,,English Dyslexia” w pełni tę zasadę spełniają. Niektóre z poleceń należy realizować z nauczycielem, zwłaszcza te, dotyczące ćwiczeń pamięciowych. Nie bez powodu takie zestawienie pracy partnerskiej, ponieważ ćwiczenia pamięci są bardzo ważnym elementem pracy nauczyciela z uczniem w klasach starszych.

zdjecie_dyslexia

 

Szata graficzna jest dopasowana do potrzeb uczniów z dysleksją. Rozkład treści na stronie jest optymalny, rozmiar czcionki duży, na jedną stronę książki przypada jedno, maksymalnie dwa zadania. Jak twierdzą metodycy pracy z dziećmi dyslektycznymi – Gavin Reid i Shannon Green – układ strony, dobór odpowiedniej czcionki i brak elementów rozpraszających to połowa sukcesu podczas pracy z dzieckiem dyslektycznym. Kolorystyka książki jest przyjazna dzieciom z dysleksją, jak twierdzą badacze, kolory pastelowe są dla nich odpowiednie. Pomagają skoncentrować się na tekście, dają poczucie zorganizowania, uporządkowania materiału, nie rozpraszają uwagi.

zdjęcie_dyslexia

Dużym walorem ,,English Dyslexia” jest dopasowanie wymagań edukacyjnych książki do aktualnych wymogów podstawy programowej nauczania języka angielskiego jako języka nowożytnego. Przedział wiekowy 10-12 lat jaki proponuje autorka jest adekwatny do tematów realizowanych w klasach 5. i 6. szkoły podstawowej. Tematy są atrakcyjne dla ucznia, bo dotyczą jego najbliższego otoczenia: szkoły, czasu wolnego, cyklicznych świąt kalendarzowych, życia zwierząt, orientacji w czasie i przestrzeni. Odwołując się do doświadczeń ucznia, ,,English Dyslexia” to pozycja atrakcyjna w pracy nauczyciela lub rodzica pracującego z dzieckiem dyslektycznym oraz mającym trudności w nauce języka obcego.

Autorka: Anna Kowalska – nauczycielka edukacji przedszkolnej, terapeutka, certyfikowany trener Terapii Ręki i Logorytmiki. Z wykształcenia polonistka, wychowawca przedszkolny, oligofrenopedagog oraz studentka logopedii. Prowadzi Gabinet Terapii Pedagogicznej ,,Dobry Start”.

Znajdź książkę w naszym sklepie internetowym