Info

Mandale

Mandale – to seria zbiorów z ciekawymi i zabawnymi kompozycjami do kolorowania. Ich różnorodność i szeroki wybór tematyczny sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
 

 

Malowanie mandali przynosi wiele radości zarówno dzieciom jak i rodzicom. Co istotne, praca z mandalą aktywizuje i kształtuje rozwój dziecka poprzez:

– stymulacje pamięci wzrokowej,
– doskonalenie umiejętności czytania i pisania (Mandale literowe, Czytam z mandalą)
– uwrażliwianie na estetykę, kompozycję,
– wspomaganie koncentracji uwagi na szczegółach, – trening manualny – pobudzanie twórczego myślenia.

Malowanie i kolorowanie mandali to doskonała forma zabawy oraz ćwiczeń relaksujących i odprężających, dlatego polecamy je również dzieciom nadpobudliwym psychoruchowo, z trudnościami w sferze percepcji wzrokowej i sprawności grafomotorycznej.

Jak wykorzystać mandalę?

Większość nauczycieli stosujących technikę mandali, jest zachwycona i jednocześnie zaskoczona rezultatami. Zaleca się pracę z mandalą w świetlicach szkolnych, na lekcjach plastyki, sztuki, podczas wszelkiego typu zajęć – jako wstępny etap wyciszający i poprawiający koncentrację.

Nauczyciele matematyki wykorzystują ją przy okazji omawiania zasad symetrii. Nie można pominąć także jej oczywistych funkcji dekoracyjnych, kolorowe kompozycje ozdobią ściany klas, korytarzy, świetlic. Można organizować konkursy prac, wyłaniać i nagradzać laureatów, przygotowywać wystawy lub wirtualne galerie.

Do pracy twórczej wykorzystuje się, oprócz pisaków i kredek, także plastelinę, ryż, wycinki gazet, kolorowy papier i farby. Niektórzy także haftują i rzeźbią. Należy jednak pamiętać, że praca nad mandalą powinna odbywać się w ciszy i skupieniu, można włączyć spokojną lub powiązaną z tematem rysunku muzykę.

{gallery}mandale{/gallery}