AktualnościNowości

Prezenty świąteczne dla dzieci 2022- książki i pomoce edukacyjne

Coraz bliżej święta. Szukasz pomysłu na wartościowy prezent dla dzieci na mikołajki lub pod choinkę? Sprawdź nasz prezentownik! Polecamy 12 pomysłów na upominek świąteczny dla dzieci od 3 do 10 lat.

1. Proste zagadki dla dzieci

Proste zagadki dla dzieci to 110 dwustronnych kart dla dzieci w wieku 3–4 lat. Zagadki to:

  • trening spostrzegawczości i koncentracji
  • nauka wnioskowania i logicznego myślenia
  • rozwój mowy i umiejętności poznawczych
  • wspaniała zabawa w przedszkolu i w domu.

Zawartość pudełka: 7 kategorii zagadek: pojazdy, owoce, kuchnia, łazienka, pokój, miejsca, różności.

 

2. Pajdohistoryjki z Basią i Jasiem

Pajdohistoryjki oparte są na prostych, zrozumiałych, lecz zaskakujących sytuacjach, których ważnym tematem są podstawowe emocje i relacje społeczne. Zwięzła forma historyjek została dostosowana do możliwości skupiania uwagi i śledzenia fabuły u dzieci 3-, 4-letnich.

Przygody Jasia wywołują u dzieci śmiech, ale też stają się punktem wyjścia do rozmowy o emocjach i relacjach, a także do innych aktywności edukacyjnych. Uczą, jak radzić sobie z emocjami i jak zachować się w codziennych sytuacjach.

Historyjki dostarczają dzieciom sporej dawki śmiechu, a ponadto pozytywnie wpływają na ich rozwój, ponieważ:

  • wzbudzają zainteresowanie otaczającym światem,
  • kształtują koncentrację i uwagę,
  • stanowią pretekst do rozmowy na poruszone w wierszykach tematy, m.in.: emocje i relacje społeczne.

Zobacz też:

Pajdohistoryjki z Basią

Pajdohistoryjki z Jasiem

 

3. Zwierz się zwierza – bajki o emocjach

Zwierz się zwierza to bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach, czyli bajkoterapia dla przedszkolaka, który nie rozumie jeszcze swoich emocji i trudnych zachowań. Bajeczki przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-5 lat.

Jakie są zalety pracy z bajeczkami?

  • Pomoc w nazwaniu emocji i motywów działania.
  • Zmniejszenie napięcia emocjonalnego dziecka.
  • Zmiana sposobu myślenia o sobie i trudnych sytuacjach.
  • Inspiracja do rozmowy.

 

4. Zdania do układania – gra logopedyczna

Zdania do układania to gra karciana dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, które mają problemy artykulacyjne, opóźniony rozwój mowy, afazję. Można je wykorzystać w pracy z dziećmi zagrożonymi dysleksją, a także z tymi, u których mowa rozwija się prawidłowo.

Grając, dziecko:

  • rozwija umiejętności tworzenia, słuchania i zapamiętywania zdań,
  • ćwiczy prawidłową artykulację głosek i pamięć słuchową,
  • uczy się używania poprawnych form fleksyjnych wyrazów,
  • trenuje kreatywność, spostrzegawczość.

5. Moje sylabki w przedszkolu

Moje sylabki w przedszkolu to zeszyt, z którym dzieci uczą się czytać metodą sylabową – prostą i skuteczną. Opierając się na sylabie jako najmniejszej jednostce percepcji, znacznie ułatwia się przedszkolakom etap wczesnej nauki czytania.

Dzięki atrakcyjnej szacie graficznej, naklejkom i zróżnicowanym zadaniom praca z zeszytem dostarcza dzieciom dużo radości i zachęca je do dalszej nauki.

Czytamy sylabami – to łatwe!

Moje sylabki w przedszkolu to zeszyt, który wprowadza i zachęca dzieci do nauki czytania. Metodyka ćwiczeń zakłada, że najważniejszą i najmniejszą jednostką percepcji jest sylaba. Dlatego każda nowa spółgłoska jest pokazana w sylabie otwartej (połączenie z samogłoską w wygłosie, np. PA, MO). System wprowadzania samogłosek i sylab jest zgodny z Symultaniczno-Sekwencyjną Nauką Czytania® prof. Jagody Cieszyńskiej. 

 

6. Puma Pimi – książeczki

Seria książeczek Puma Pimi została dostosowana do autorskiej metody nauki czytania prof. Jagody Cieszyńskiej (Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania®).

Opowiadania są zintegrowane z kolejnymi etapami programu – teksty bazują wyłącznie na sylabach, które dziecko już zna. Dzięki temu młody czytelnik ma możliwość samodzielnej lektury, co sprawi mu wiele radości i pozytywnie wpłynie na motywację do dalszej nauki czytania.

Treść opowiadań została dostosowana do kolejnych etapów nauki czytania:

  • Puma Pimi i mapy – sylaby ze spółgłoskami P i M
  • Puma Pimi i Bolo – sylaby ze spółgłoskami B i L
  • Puma Pimi i Wala – sylaby ze spółgłoskami F i W
  • Puma Pimi i budowa – sylaby ze spółgłoskami T i D
  • Puma Pimi i samolot – sylaby ze spółgłoskami S i Z

7. Kolorowanki sylabowe

Baw się kolorami, twórz barwne kompozycje i ucz się czytać sylabami!

Kolorowanki sylabowe to seria wyjątkowych zeszytów, które zapewnią dzieciom dobrą zabawę i jednocześnie wspomogą rozwój:  

  • motoryki małej,
  • analizy słuchowej i wzrokowej,
  • mowy,
  • nauki czytania.

8. Moje układanki

Moje układanki to pomoc edukacyjna dla dzieci uczących się czytać. Polecana jest także dla dzieci z grupy ryzyka dysleksji. Zestaw zawiera materiał podzielony zgodnie z kolejnymi etapami symultaniczno-sekwencyjnej metody wczesnej nauki czytania prof. Jagody Cieszyńskiej. Jest uzupełnieniem serii Moje Sylabki i pozwala na zwielokrotnienie ćwiczeń, co jest niezbędne w nauce czytania. Układanki są skonstruowane tak, aby w formie zabawy wykorzystać wszystkie możliwości dziecka.

W pierwszym etapie nauki prezentujemy dziecku wyrazy zbudowane z dwóch sylab otwartych (zakończonych na samogłoskę). Tak skonstruowane sylaby są dla dzieci uczących się czytać najłatwiejsze dla percepcji poprzez analizator wzrokowy i słuchowy.


Zestaw składa się z 21 kompletów. W skład każdego kompletu wchodzą następujące elementy:
1. obrazek,
2. przecięty obrazek z podpisem,
3. podpis – cały wyraz do czytania globalnego,
4. sylaby – wyraz rozcięty zgodnie z podziałem na sylaby.

 

9. Odkoduj – Zadania przygotowujące do programowania dla dzieci w młodszym wieku szkolnym 

Zbiór ćwiczeń pt. Odkoduj. Zadania przygotowujące do programowania dla dzieci w młodszym wieku szkolnym służy do nauki odkodowywania informacji bez użycia komputera.

Ćwiczenia przeznaczone są dla uczniów klas 1–3. Zostały opracowane w oparciu o aktualną podstawę programową edukacji wczesnoszkolnej, gdzie pojawia się dużo zadań z zakresu programowania, a w szczególności kodowania i odkodowywania informacji.

Stanowią doskonały wstęp do późniejszych zajęć informatycznych i podstaw programowania.

 

10. Odszukaj, przerysuj, dorysuj

Prawidłowa percepcja wzrokowa to elementarna zdolność umożliwiająca naukę czytania, pisania i liczenia. Umiejętność spostrzegania ma wpływ nie tylko na edukację szkolną, lecz także na koordynację ruchową i orientację w przestrzeni. Dlatego tak ważny jest jej systematyczny trening.

Odszukaj, przerysuj, dorysuj to propozycja dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy chcą rozwinąć lub poprawić spostrzegawczość i pamięć. To również skuteczne narzędzie terapeutyczne dla dzieci z dysleksją oraz zagrożonych dysleksją.

 

11. O co chodzi? Rozumienie idiomów i przenośni

O co chodzi? Rozumienie idiomów i przenośni to ćwiczenia dla dzieci z zespołem Aspergera oraz tych, które mają trudności w rozumieniu znaczeń abstrakcyjnych, idiomów i powiedzeń metaforycznych. Pomoc sprawdzi się także w pracy z dziećmi niesłyszącymi, dwujęzycznymi, z afazją, autyzmem oraz dysleksją.

Ćwiczenia zostały opracowane tak, by ułatwić dziecku rozumienie wieloznaczności. Z każdym powiedzeniem dziecko zapoznaje się według określonego schematu:

  • czyta opowiadanie,
  • analizuje ilustrację sytuacyjną,
  • wykonuje ćwiczenia wspomagające rozumienie wieloznaczności.

Zobacz także: O co chodzi? Rozumienie idiomów i przenośni – Część 2

12. Rymowanki-kolorowanki

Rymowanki-kolorowanki z Basią i Jasiem rozwijają u dziecka umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Zadaniem dziecka jest odsłuchanie wiersza, omówienie go i na koniec pokolorowanie ilustracji według wskazówek zawartych w rymowance. Aktywność taka wzbogaca słownictwo dziecka, sprzyja utrwaleniu nazw kolorów, rozwojowi wyobraźni i kreatywności. Pozwala także lepiej zrozumieć oraz przyswoić istotę związków przyczynowo-skutkowych.

Rymowanki-kolorowanki to nie jest zwykła książeczka do kolorowania, choć kolorowanie to jej ważna część. Równie istotne jednak są wiersze, ich aktywne słuchanie, a także rozmowa o ich treści. Na początku każdego rozdziału zamieściliśmy pytania wprowadzające, które należy zadać dziecku, zanim zobaczy rysunek.

 

Po więcej pomysłów na prezenty zapraszamy na wir-sklep.pl