Aktualności

Turnus wakacyjny dla rodzin z dziećmi dwujęzycznymi

Turnusy wakacyjne dla rodzin z dziećmi dwujęzycznymi, których pomysłodawcą jest organizacja „Słowo” na czele z mgr Małgorzatą Śliwą i dr Elżbietą Ławczys, to czas wspólnego wypoczynku dzieci i dorosłych, zamieszkałych poza granicami Polski, którzy poprzez zabawę uczą się polskiego w kraju ojczystym wraz ze specjalistami w dziedzinie dwujęzyczności.

Nadrzędnym celem inicjatywy jest wsparcie języka polskiego u dwujęzycznych dzieci w wieku przedszkolnym, poszerzanie ich kompetencji językowych w zabawie i codziennym użyciu języka, ale także integracja ich rodzin. Dzieci i rodzice spędzają czas z osobami polskojęzycznymi, poznają inne rodziny i dzieci dwujęzyczne mówiące po polsku. Rodzice dzielą się doświadczeniem, ale także otrzymują rzetelną wiedzę, jak wspierać harmonijny rozwój języka polskiego u swoich dwujęzycznych pociech oraz wskazówki do podejmowania samodzielnych działań nakierowanych na naukę języka polskiego w krajach ich osiedlenia.

Podczas tegorocznego turnusu II, który odbył się w Dworze „Ostoia” w Klimkówce, pojawiliśmy się z warsztatami, podczas których zaprosiliśmy dzieci do pracy z mandalami. To technika plastyczna chętnie wykorzystywana w edukacji przedszkolnej i szkolnej, rozwijająca umiejętność koncentracji, kreatywność i sprawność manualną u dzieci. Dzieci wykazały się inwencją twórczą wykorzystując w swoich pracach nie tylko pisaki czy kredki, ale także plastelinę, makaron, ryż, kolorowy papier, farby i piórka. Kolejnym punktem programu były gry planszowe z wykorzystaniem Sylabowych Plansz Edukacyjnych. W tym celu dzieci wykonały samodzielnie pionki do gry, które potem wykorzystały w rozgrywkach, łącząc edukację z dobrą zabawą. Na zakończenie za piękną pracę dzieci otrzymały upominki od Wydawnictwa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia, a także do śledzenia bloga o dwujęzyczności. Organizatorkom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaproszenie do tego wyjątkowego przedsięwzięcia.