Warsztaty „Usprawnianie pracy narządów artykulacyjnych oraz gimnastyka oddechowa jako elementy terapii mowy i połykania u dzieci” – 11.03.2017
Zapraszamy do udziału w warsztatach „Usprawnianie pracy narządów artykulacyjnych oraz gimnastyka oddechowa jako elementy terapii mowy i połykania u dzieci”, które odbędą się 11 marca 2017 r. w Krakowie.
Zapisy zostały zakończone.
Program warsztatów:
- Krótkie zapoznanie z rozwojem układu stomatognatycznego u dzieci oraz problemy, jakie można zaobserwować w tym obszarze.
- Krótkie omówienie połykania u dzieci.
- Aspekty fonacji i artykulacji.
- Zapoznanie z elementami metody PNF, Masgutowej, LaxVox.
- Sposoby karmienia ułatwiające przyjmowanie posiłków.
- Preparaty wspomagające karmienie dzieci z zaburzeniami połykania (wady i zalety).
Zamysłem warsztatów jest zwrócenie uwagi na obecność różnych dysfunkcji w zakresie układu stomatognatycznego, które wpływają na jakość połykania oraz pracę narządów artykulacyjnych. Zapoznanie z proponowanymi metodami pracy pozwoli na poszerzenie warsztatu pracy z dziećmi, nawet tymi, które nie zawsze chcą lub mogą współpracować z terapeutą. Ważne jest, aby zrozumieć, że nowoczesne metody terapii mają za zadanie stymulować pracę układu nerwowego, a przez to również korzystnie wpływać na mowę i połykanie. Proponowane metody pracy pozwalają również na włączenie do terapii rodziców i/lub opiekunów dziecka. Prawidłowy rozwój narządów artykulacyjnych ma niewątpliwy wpływ na sposób mówienia oraz przyjmowania posiłków. Niewłaściwe napięcie mięśniowe i praca narządów artykulacyjnych są przyczyną wielu problemów podczas jedzenia np. w odgryzaniu, żuciu, radzeniu sobie różnymi konsystencjami pokarmów. Poprawne połykanie to również łatwiejsza wymowa, wymagająca sprawnych mięśni policzków, ust oraz całego układu stomatognatycznego. Dodatkowym elementem usprawniającym mowę i pracę układu fonacyjnego jest prawidłowy oddech i napięcie fałdów głosowych. Obecnie duży nacisk kładzie się na metody neurorehabilitacji, które poprzez podjęte oddziaływania wpływają na pracę układu nerwowego oraz układów oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego. Metody te pozwalają terapeutom pracować z dziećmi w różnych grupach wiekowych, z różnymi dysfunkcjami w zakresie ograniczonych możliwości poruszania się i/lub rozumienia poleceń.
Osoby biorące udział w warsztatach proszone są o:
- wygodny strój,
- mały kocyk lub ręcznik.
Prowadzenie:
mgr Tatiana Lewicka
– mgr pedagogiki, specjalista neurologopeda. Od wielu lat zajmuje się problematyką schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz konsekwencjami ich uszkodzenia. Jest autorką publikacji i wielu szkoleń z tego zakresu. Główny kierunek jej zainteresowań obejmuje dysfagię neurogenną. Zawodowo związana jest z Uniwersyteckim Centrum Medycznym im. prof. K.Gibińskiego SUM w Katowicach (Katedra i Klinika Neurologii i Neurorehabilitacji). Wykłada na Podyplomowych Studiach Kwalifikacyjnych Logopedii i Medialnej Emisji Głosu.
Tatiana Lewicka jest autorką pomocy do terapii mowy i funkcji poznawczych „Wiem, jak to zrobić”.
Warsztaty
„Usprawnianie pracy narządów artykulacyjnych oraz gimnastyka oddechowa jako elementy terapii mowy i połykania u dzieci”
11 marca 2017 r. (sobota), godz. 14:00-18:00
Miejsce: Kraków, ul. Podedworze 20 Zobacz mapkę dojazdu
Dojazd: przystanek „Piaski Nowe”, tramwaje 6, 24, 50; autobusy 164, 174, 204, 244
Koszt: 200 zł
ZNIŻKI:
Zniżka dla studentów do 26 roku życia, za okazaniem ważnej legitymacji – koszt udziału 150 zł (prosimy o przesłanie skanu lub zdjęcia ważnej legitymacji studenckiej na adres warsztaty@wir-wydawnictwo.com)
Dodatkowe informacje: warsztaty@wir-wydawnictwo.com lub pod nr tel. 12 655 11 01
Prosimy o dokonywanie przedpłaty (200 zł) do 7 dni po zgłoszeniu.
nr konta: 06 8619 0006 0030 0328 6768 0001
Wydawnictwo WiR Aleksander Jaglarz
ul. Nad Potokiem 10
30-830 Kraków
(w temacie przelewu proszę podać tytuł szkolenia i nazwisko zgłaszanego uczestnika)
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów.