Neurologopedia. Neurobiologiczne podstawy wczesnej terapii zaburzeń rozwojowych
Publikacja stanowi cenny zbiór tekstów poświęconych współczesnym problemom neurologopedii. Polecana wszystkim logopedom i terapeutom, którzy poszukują skutecznych metod wspierania dzieci z zaburzeniami w rozwoju.
Zobacz w księgarni
Autorzy:
- Jagoda Cieszyńska-Rożek
- Zdzisława Orłowska-Popek
- Marzena Błasiak-Tytuła
- Marta Korendo
- Halina Pawłowska-Jaroń
- Anna Siudak
- Ewa Bielenda-Mazur
- Alicja Kabała
- Katarzyna Sedivy-Mączka
- Dorota Konieczna
- Magdalena Peterek
- Agnieszka Staniszewska-Mól
- Łucja Skrzypiec
Pod redakcją: Marzena Błasiak-Tytuła, Anna Siudak
Oddajemy w ręce Czytelników pierwszy tom „Neurologopedii”, który jest zbiorem artykułów będących naukową refleksją nad istotą wczesnej terapii zaburzeń rozwojowych. Znajdujące się tu publikacje mają wymiar teoretyczny i praktyczny – stanowią próbę przekazania szerokiej wiedzy na temat wczesnego postępowania terapeutycznego. Terapia, w rozumieniu Autorów tekstów, opiera się na mechanizmach neuroplastyczności mózgu, tj. zmiany reprezentacji korowych mózgu na skutek organizowanych przez terapeutę doświadczeń.
Z recenzji dr hab. Danuty Grzesiak-Witek
„Analizując niniejszy tom pod względem treści, znalazły się w nim wszystkie zagadnienia, stanowiące przedmiot zainteresowań współczesnej neurologopedii […], tj. stymulacja rozwoju mowy dzieci bilingwalnych, diagnoza logopedyczną dzieci z zespołem Aspergera, diagnoza i terapia dzieci z FASD, mamy także: sposoby interwencji w przypadku alalii lub w sytuacji zaburzeń percepcji słuchowej. Ponadto w tomie znajdziemy kolejne potwierdzenie skuteczności Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania®, a to dzięki sprawozdaniu z badań z wprowadzenia tej metody w grupie przedszkolnej. Nie bez znaczenia pozostają także artykuły na temat różnic płciowych w budowie i funkcjonowaniu mózgu, czy odnośnie do percepcji czasu”.
Zobacz w księgarni