AktualnościNasze pomoce

Dlaczego warto mieć w domu i przedszkolu bajki “Zwierz się zwierza”?

Zobacz, co o książeczkach „Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach” Ewy Stadtmüller myślą doświadczone nauczycielki i jak sprawdziły się w ich pracy.

„Zwierz się zwierza” to zbiór prostych i krótkich bajek. Ich siła drzemie w tym, że w mgnieniu oka rozbudzają w czytelniku istniejące w nim pokłady wyobraźni. Przy ich czytaniu z łatwością można skupić uwagę dziecka. Ciekawe i bardzo pouczające dialogi zwierząt wprowadzają w świat, który często jest niewidoczny dla oka, ale niezmiernie ważny dla serca. W każdej bajce zawarty jest morał skłaniający czytelnika do przemyśleń. Bajeczki  można wykorzystać w indywidualnej i grupowej  pracy z dziećmi,  z powodzeniem można zastosować je w bajkoterapii. Świetnie sprawdzają się przy okazji wprowadzania dzieci w świat wartości, uczuć i emocji. Każda z bajek wzbogacona została przez autorkę przebogatym scenariuszem, zawierającym w sobie pytania do rozmów kierowanych. Znaleźć w nich można szereg ciekawych propozycji zabaw, inspiracji do działalności plastycznej, technicznej, muzycznej i ruchowej. A to wszystko po to, aby dziecko mogło wielozmysłowo poznawać siebie jako kogoś niezwykłego, niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju, aby mogło nauczyć się rozpoznawać budzące się w nim uczucia i emocje, marzenia i talenty oraz predyspozycje, a jednocześnie szanować odrębność, wartość i niepowtarzalność drugiego człowieka. 

                                                                       Przedszkole Sióstr Zmartwychwstanek w Brusach

 

Twórczość Ewy Stadtmüller, szczególnie ta anielska, jest mi ogromnie bliska i taka moja, od serca. Ewa napisała też mnóstwo książeczek dla dzieci. Ostatnie z nich zebrane w zbiorku „ Zwierz się zwierza” poruszają ciekawą problematykę, z którą spotykają się dzieci na co dzień: nieśmiałość, samotność, odmienność, strach przed nowym, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Uczą jak pokonać wstyd, nabrać pewności siebie, a nawet jak radzić sobie z bałaganem… Jako pedagog z wieloletnim doświadczeniem uważam, że ten zbiórek to strzał w dziesiątkę i ogromna pomoc dla nauczyciela w jego pracy z dziećmi.

Ewa Drabik

Byłam wręcz wzruszona i zachwycona, gdy otrzymałam od Pani Ewy Stadtmüller propozycję przeczytania jej nowych bajek dla dzieci. Od wielu lat literatura Pani Ewy towarzyszy mi w pracy zawodowej, pozwala w piękny sposób przybliżyć dzieciom historię i tradycję naszej ojczyzny, wprowadzać w tajemnice otaczającej przyrody oraz kształtować postawy wzajemnego szacunki i życzliwości.

„Zwierz się zwierza” to wskazówki dla rodziców i nauczycieli jak oswajać dzieci z trudnymi i nowymi dla nich sytuacjami. Pisarka z przenikliwą znajomością psychiki i potrzeb dzieci, z umiejętnością wejścia w dziecięcy świat wyobraźni podpowiada jak rozwiązywać problemy, pokonywać strachy i opory. Słowik o pięknym głosie pokonuje lęk przed występem na koncercie, słonica baletnica realizuje swoje marzenia i tańczy w balecie, zielona biedronka radzi sobie ze swoją innością. W bajkach autorka wzmacnia zaufanie do najbliższych osób z otoczenia, bo to one pomagają w trudnych chwilach (mama, tata, babcia, dziadek, rodzeństwo, nauczyciel, nawet rówieśnik). Przed każdą bajką zamieszczona jest informacja przybliżająca poruszany temat, co znakomicie ułatwia pracę. Opowieści kończą się propozycjami rozmów i zabaw pozwalających przyjrzeć się bliżej przedstawionym problemom i utrwalić prawidłowe zachowania. Przewodnikiem dzieci po świecie emocji jest Mądra Sowa, która na końcu opowiada o swoich doświadczeniach i przeżyciach oraz zdradza kto i w jaki sposób pomógł jej w trudnych chwilach. Są to słowa wzmacniające i zachęcające do podejmowania wyzwań i realizacji marzeń.

Jako nauczyciel z 35-letnim stażem pracy pedagogicznej oraz babcia 5-letniego Mateuszka jestem bardzo wdzięczna Pani Ewie za taką właśnie książkę, która przybliża dziecięce problemy i daje mi ciekawe i mądre narzędzia do pomocy dzieciom w kształtowaniu właściwych postaw i zachowań. Dzięki bajkom łatwiej jest pomóc dzieciom w zrozumieniu trudności i zawirowań otaczającego ich świata, pokazać, że podobne problemy mają wszyscy i wspólnymi siłami można je rozwiązać. Bajki wskazują także u kogo szukać pomocy oraz, że warto zaufać osobom z najbliższego otoczenia, co dla mnie jest bardzo ważne zarówno w pracy zawodowej jak i w życiu rodzinnym.

Bardzo gorąco polecam te książeczki zarówno rodzicom, babciom jak i nauczycielom. To wspaniała lektura zarówno do poduszki,  jak i do zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Anna Pyrka
Nauczyciel dyplomowany w Samorządowym Przedszkolu nr 5 w Krakowie

 

„…nawet ciężkie chwile, jakie przechodzicie wraz z dziećmi, nawet błędy, które popełniacie jako rodzice, stanowią okazje, by pomóc waszym dzieciom rozwijać się, uczyć i wyrastać na ludzi szczęśliwych, zdrowych i realizujących swój potencjał” Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson „Zintegrowany mózg-zintegrowane dziecko”

Dziecko potrzebuje pomocy nas, dorosłych, żeby poradzić sobie z trudnymi doświadczeniami i emocjami. Potrzebuje je przetworzyć w dostępny dla siebie sposób. Bajka, zabawa, gra są bezcenną w tym pomocą. Również dlatego, że wymagają zaangażowanej obecności dorosłych, stanowiąc jednocześnie przyjemną formę bycia razem. Bajki p. Ewy Stadtmuller dotykają w delikatny, przystępny, pogodny, zabawny i mądry sposób najczęstszych i ważnych dziecięcych problemów, rozterek i dylematów. Wskazówki dotyczące rozmów i zabaw, umieszczone po opowiadaniu, umiejętnie prowadzą do efektywnego wykorzystania treści i przesłania każdej bajki. Przedstawieni w tych tekstach bohaterowie zarysowani są subtelnie, absorbująco, budzą akceptację i sympatię, dzięki czemu pozwalają dziecku bezpiecznie współodczuwać i utożsamiać się z ich przeżyciami. W obecności ważnego, kochającego dorosłego, który rozumie, słucha, pomaga w nazywaniu, wnioskowaniu – dziecko ma szansę rozwijać zdrowy sposób zmagania się z różnymi doświadczeniami. Ma szansę na znajdowanie sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami. Nie zostaje z nimi samo.

Bajki p. Ewy Stadtmuller są ze wszech miar godne polecenia zarówno dla rodziców chcących zapobiegać problemom, jak i tym, którzy potrzebują przystępnych i skutecznych w budowaniu więzi środków, kiedy mierzą się z koniecznością rozwiązania poważniejszych problemów w wychowaniu. Są godne polecenia wychowawcom i terapeutom dziecięcym.

Iwona Masłowska, psycholog, trener programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”

 

Książki mają w rozwoju dziecka szczególne znaczenie. Pomagają mu doświadczać nowych sytuacji, rozwijają inteligencję emocjonalną, uczą budowania dobrych relacji z innymi. Takie właśnie są książki Ewy Stadtmüller „Zwierz się zwierza”. Jestem nauczycielem przedszkola z 30-letnim stażem i na co dzień borykam się z takimi problemami, jak adaptacja, pokonywanie nieśmiałości, skarżenie, nieumiejętność przegrywania, nadpobudliwość itd. Przeczytałam dzieciom bajki pani Ewy, bardzo się im podobały. Zauważały, że podobne kłopoty jak prosiaczek czy żółwik ma u nas w grupie Zosia czy Krzyś. Opowieści o zwierzątkach stały się inspiracją do rozmowy o trudnych zachowaniach, podpowiadały jak można rozwiązać problem, dzieci odgrywały scenki, wcielały się w role bohaterów, co pomagało im zrozumieć dlaczego to dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej.

Uważam te książki za bardzo wartościowe, trafiają w prawdziwe problemy, z którymi borykają się na co dzień przedszkolaki. Pomagają w pracy wychowawczo–dydaktycznej. Bardzo cenię sobie takie publikacje. Gratuluję pani Ewie i życzę sukcesów zawodowych.

Barbara Szczepaniec

 

„Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach” to zbiór opowiadań poruszających ważne problemy, z jakimi dzieci spotykają się na co dzień zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Bohaterami historyjek są zwierzęta, co pomaga dzieciom zdystansować się do własnego problemu, a jednocześnie wczuć się w daną sytuację.

Te książeczki to niezbędnik każdego, kto ma na co dzień do czynienia z małym człowiekiem i komu leży na sercu jego prawidłowy rozwój. Uważam, że jest to doskonała pozycja dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, po którą mogą sięgnąć w sytuacji trudnej, kryzysowej lub wykorzystać jako cykliczne spotkania z książką. Do każdego opowiadania dołączone są propozycje zabaw, które mogą być uzupełnieniem rozmów na dany temat. Gorąco polecam!!!

Agnieszka Topa

„Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach” Ewy Stadtmüller kupisz na wir-sklep.pl.